Rudolf Janák – Veřejné kódování…

 

2. 4. – 26. 4. 2019

Rudolf Janák (*1985) je akademický malíř žijící a tvořící v Praze. Studoval u prof. Stanislava Balka v Banskej Bystrici a u prof. Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze.

Rudolf Janák ve své tvorbě spojuje abstraktní formálnost s reálnou skutečností, čímž vzniká přirozená autentická zpověď každodennosti. Nejedná se jen o bezbřehou estetizaci, ale především o spontánní komentář – vícevrstvý příběh s koloritem rozporuplné doby.

Obrazy charakterizují malířské protipóly: kresebnou linku a podrobné zpracování detailů střídají hrubé tahy štětcem. Tato expresivně laděná malířská technika dodává ztvárněnému tématu odpovídající výtvarné podání. Ironické a zároveň kritické obrazy poukazují na konzumní společnost, nedomyšlené a sebedestruktivní počiny člověka v absurdním světě. Temné odstíny oblačného nebe vyvolávají náladu apokalypsy, energetické a hutné tahy štětce zvyšují expresivitu a napětí.

Obrazy mohou odkazovat na nepředvídatelné a rozporuplné události spojené s lidským bytím a jeho hranicemi. Balancují na hraně logického a iracionálního, nezvratného a náhodného. Jako by se ptaly na základní otázku lidského bytí.

Autor pracuje s figurálním námětem. Jeho anonymní bytost „pižďuch“ hledá svoji přirozenost v daném prostoru krajiny, či společnosti. Temné postavy za asistence znaků a symbolů formálně podtrhují svou odcizenost v utopisticky deformovaném světě. Jedná se o jakési kódování vlastního bytí v systému společného vědomí.

Kurátorka: Anna Šlocarová
Produkce: Anna Šlocarová, Lucie Vojtíšková
Grafická úprava: Martin Ponec
Adresa: Divadlo pod Palmovkou, Zenklova 34, Praha 8
Vernisáž: 4. dubna 2019 v 17:30 hod.
Otevírací doba: Galerie je otevřena v době konání divadelního představení na velké scéně od 18:00 do 19:00. Vstup volný.

Výstava vznikla za laskavé spolupráce Divadla pod Palmovkou.
Galerie pod Palmovkou děkuje za podporu MČ Praha 8.

pozvanka_Rudolf Janák