UMÚN – NE RUKA, TO DUŠE MALUJE

„Ne ruka, to duše maluje“

Galerie pod Palmovkou
27. 5. – 27. 6. 2019

 

Nakladatelství UMÚN představuje své autory:

Kdo jsou umělci malující ústy a nohama?

Umělci malující ústy a nohama jsou lidé, kteří úrazem, nemocí, či vrozenou vadou ztratili tvořivou schopnost rukou. Mnozí z nich jsou upoutáni na lůžko či invalidní vozík a ve svém každodenním životě jsou závislí na pomoci druhých. Tito lidé se však nevzdali a navzdory svému osudu rozvíjejí svůj umělecký talent a malují neobvyklým způsobem: štětec uchopují ústy nebo nohama. Všichni čeští malíři jsou stipendisty Celosvětového sdružení malířů malujících ústy a nohama.

Nechte se potěšit obrazy Lenky Bromkové, Šárky Dvorské, Pavla Hejhala, Jakuba Hříbka, Tomáše Janouška, Zdeňky Ježkové, Báry Sedláčkové a Veroniky Svatošové.

 

BEZRUKÝ FRANTÍK

Igor Orozovič a Tomáš Dianiška

Groteska o klukovi, který nemohl obejmout svou milou.

 

Čáp, který ho nesl rodičům, mu před narozením ukousl ruce, a tak se Frantík narodil bez nich. Jeho upřímné nadšení je však naprosto nakažlivé. A to i v dobách, kdy je optimizmus jediné bohatství, které mu zbývá. Nohama se naučil dělat vše, co dítě potřebuje – vzít kámen a přehodit kostel, pouštět draka, cvrnkat kuličky a taky se prát. Spolužačky nosí krátké sukně, přišla nabídka z obludária a z fronty se vrací další mrzáci. Černo-černá komedie podle skutečného příběhu se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, v nichž tvrdohlavý člověk usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí. Na pozadí novodobých českých dějin tak Frantíka čeká veliký zápas o lidskou důstojnost.

 

Předpremiéra: 14. 6. 2019

Premiéra: září 2019

Režie: F. X. Kalba

 

Produkce výstavy: Lucie Vojtíšková a Ondřej Kubišta

Grafická úprava: Michaela Žumárová, Martin Ponec

Výstava vznikla ve spolupráci s Divadlem pod Palmovkou a Nakladatelstvím UMÚN.

článek kultura-ok

 

Umun_logo_1

pozvanka (1)