David Kumermann – Libeň

 

David Kumermann *1975

16. 11. 2015 – 9. 1. 2016

Vystudoval bakaláře na Institutu základů vzdělanosti, magisterská Mediální studia na Fakultě sociálních věd a obor fotografie na FAMU, v ateliéru u profesora Pavla Diase. Spolupracuje dlouhodobě s neziskovými organizacemi, např. s Multikulturním centrem Praha nebo s časopisem Nový prostor. Fotografuje pro divadlo Archa.  Je členem sdružení Photon, kde se věnuje zakázkové tvorbě reportážní fotografie. V posledních letech také vedl tvůrčí dílny fotografie na FSV UK. V rámci volné tvorby pracuje na rozsáhlých dokumentárních cyklech. Zajímají ho témata se sociálním přesahem, na kterých může dlouhodobě pracovat a pronikat pod povrch.

Libeň
David Kumermann ve své tvorbě vychází z tradice dokumentární humanistické fotografie, zajímají ho lidé v přirozeném prostředí. Libeň fotografuje kontinuálně od roku 2005. Lákají ho lidé a místa spíše zastrčená, která postupně objevuje a čeká na správný moment k fotografování. Na řadu míst se vrací víckrát a vzniká tak časosběrný dokument, kde je vidět chátrání, jak rostou nové domy a různé více či méně citlivé zásahy do našeho prostředí.

Libeň fotí pro její specifika. Je zde torso ghetta, synagoga a zasypaný židovský hřbitov, rozsáhlé stavební plochy developerských firem. Někde na okraji vedle toho ještě přežívají svérázné hrabalovské postavičky a hospůdky čtvrté cenové skupiny. Přes to (anebo právě proto?), jak je Libeň zničená, zanedbaná a vystrčená na okraj, má své kouzlo, ale také šance na zlepšení, které může probudit libeňské ulice a zpříjemnit místní život. Má svou duši, která se projevuje specifickou fotogeničností.

V Davidových obrazech se potkává výtvarnost se sdělením a tajemstvím, které vede diváka k tomu, aby nad fotografií přemýšlel.