David Turecký

 

David Turecký *1981

2. 10. – 12. 11. 2015

Absolvent Slezské univerzity v Opavě, obor Tvůrčí fotografie, za svou kariéru nafotil řadu zajímavých osobností české, ale i zahraniční scény.

Schopnost komunikovat s lidmi či atmosféra, která mezi ním a fotografovaným objektem vždy panuje, vynesla Davida Tureckého mezi přední české fotografy, kteří se portrétní a lifestyle fotografií začali naplno věnovat na poli profesionálním.

Pro významné české tituly, mezi které patří magazín Esprit, Lidové noviny, Proč ne?!, Ego, Hospodářské noviny, týdeník Reflex či časopis Forbes a News Week, se stal vyhledávaným fotografem, za nímž stojí kvalitně odvedená práce a záruka fotografií, kterým nechybí vtip, originalita či notná dávka nadsázky.

Před jeho objektivem stál světoznámý horolezec Reinhold Messner, za kterým se vypravil do velehor jižního Tyrolska, britský spisovatel Salman Rushdie či umělec Jake Chapman, stejně tak jako americký automobilový designér Chris Bange nebo významný italský šperkař Roberto Coin.

Ty a mnohé další zvěčnil svým fotoaparátem v atypických pózách. Díky neotřelému způsobu zaznamenávání reality se tak neodmyslitelně vepsali do našich pamětí.

 

Divadlo Pod Palmovkou

Fotografie jednotlivých inscenací Divadla pod Palmovkou byly Davidem Tureckým pojaty v minimalistickém a “čistém” duchu. Autor vycházel především z nového pojetí grafického zpracování plakátů, stejně tak jako změny logotypu divadla.

David Turecký chtěl, aby fotografie zapadly do nového konceptu a jednoduchým způsobem komunikovaly s diváky, přičemž byl také kladen důraz na populismus, který je v rámci komerční fotografie důležitou součástí.