Petra Buzková PJOTRA – DEAR DARKNESS

 

Petra Buzková Pjotra *1987

11. 1. – 20. 2. 2016

je absolventkou Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, ateliér Malba III u doc. MgA. Petra Kvíčaly. Petra pochází z Prahy, v současné době žije a působí v Brně.

Cyklus DEAR DARKNESS je další osobní výpovědí Pjotry. Výstava navazuje na předchozí soubor maleb s názvem Introspekce. Oba cykly pracují se vzpomínkami a zážitky z dětství, které se Pjotře vrátily prostřednictvím opakovaně nalezených a poznávaných předmětů.
I přes osobní prožitky, které jsou v dílech zakořeněné, je Pjotřina malba srozumitelná každému divákovi. Klíč k rozluštění se nachází v osobní rovině návštěvníka. Prostřednictvím asociací a vzpomínek se divák vrátí ke svým vlastním zážitkům (nejen) z dětství.

„Dear darkness je jakýmsi oltářem vzpomínek odkazujících k dětství. Věci a pojmy, které už by mohly být zapomenuty a přece někde v hlubinách paměti stále jsou. Stále je nosíme při sobě, jen si je někdy musíme přivolat rozpomínáním se. Když jsem poprvé slyšela píseň od PJ Harvey, která nese název Dear darkness, silně se mi vryla pod kůži, aniž bych věděla, o čem autorka zpívá. Přemýšlela jsem, nakolik je tato skladba pro mě temná a nakolik hřejivá. Sám název s sebou nese oxymóron. Proto jsem se v minulosti v rámci cyklu Introspekce rozhodla vytvořit malbu s názvem Dear darkness, na které se figura naklání nad krabičku – šperkovnici mé maminky, k té jsem se v dětství neustále vracela a pokaždé, ačkoli už jsem znala nazpaměť její obsah, jsem byla okouzlená, jako kdybych dané předměty viděla poprvé. Tato černá krabička má vyjadřovat dětská a nejen dětská tajemství, která byť vlastně známe, jsou pro nás stále překvapující.
Nyní jsem se k obrazu Dear darkness vrátila a rozhodla jsem se na něj navázat triptychem monochromů. Malby mají poodhalit některá z tajemství krabičky, ta jsou symbolem dětské představivosti a tvořivosti a máme ji v sobě stále ukrytou.”

Pjotra

Kurátorka: Lucie Vojtíšková
Grafická úprava: Martin Ponec
Galerijní animace: Monika Vortelová